گزارشی از روند برگزاری جلسات کمیته فنی ارزیابی شرکت های متقاضی همایش نوزدهم1398

هر ساله به مناسبت گرامیداشت 9اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، فرآیند ارزیابی، انتخاب و تجلیل از واحد های اقتصادی حامی حقوق مصرف کنندگان برگزار می شود. در این فرآیند به شرکت هایی که در زمینه رعایت حقوق مصرف کنندگان، امتیاز مورد نظر در آیین نامه ذیربط را کسب نموده باشند، گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان اعطا می شود؛ تا کنون 18 دوره از این همایش برگزار و مقدمات برگزاری نوزدهمین دوره نیز از مرداد ماه سال گذشته آغاز و تا پایان بهمن ماه مراحل انجام فراخوان، ثبت نام از شرکت ها، بررسی و ازیابی شرکت،جلسات کمیته فنی و شورای سیاست گذاری انجام گردید و همانند سال های پیش در نظر بود تا نوزدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان برگزار شود، اما با شیوع بیماری کرونا از اسفندماه سال گذشته در کشور و بنا بر مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا مبی بر عدم برگزاری همایش ها، ای اتفاق صورت نپذیرفت.

در زیر نگاهی به روند برگزاری جلسات کمیته فنی ارزیابی شرکت های متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان داشته ایم:

- اولین جلسه

اولین کمیته فنی نوزدهمین فرآیند ارزیابی و انتخاب بنگاه های حامی حقوق مصرف کنندگان روز چهارشنبه مورخ 04/10/1398 برگزار شد.

در این جلسه، پرونده 9 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه دفتر نظارت بر محصولات غیرفلزی و دفتر نظارت بر خدمات رسیدگی شد. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در حوزه ی ارائه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی، تولید لاستیک،خدمات مسافرت ریلی، خدمات هتلداری و خدمات مسافرتی فعالیت می نمودند.

- دومین وسومین جلسه

دومین وسومین جلسه کمیته فنی بررسی پرونده متقاضیان با هدف بررسی و ارزیابی واحدهای متقاضی دریافت گواهینامه وتندیس به منظور ارزیابی شرکتهای فعال در حوزه تولید محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی و نیز در حوزه شبکه های توزیعی و اقتصادی ، روز یکشنبه 9 دی ماه سال جاری در سالن کوثر این سازمان برگزار گردید

در جلسه دوم؛ پرونده 4 بنگاه اقتصادی متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان که در زمینه انواع شوینده ، تولید دارو بیماریهای خاص و انواع دارو فعالیت دارند ، مورد بررسی قرار گرفت.

در سومین جلسه کمیته فنی نیز ؛ پرونده 2 بنگاه اقتصادی فعال در زمینه تولید نرم افزارهای مالی و اداری و حسابداری ، اتوماسیون و .... مورد بررسی قرارگرفت.

-چهارمین و پنجمین جلسه

در جلسه چهارم، پرونده 2 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه دفتر نظارت بر کالاهای غیر فلزی رسیدگی شد. شرکت های مورد بررسی در این جلسات در حوزه ی تولید انواع محصولات پتروشیمی،پلی اتیلن و لوله و اتصالات پی وی سی فعالیت می نمودند.

در پنچمین جلسه نیز پرونده 5 بنگاه اقتصادی در حوزه دفتر نظارت بر محصولات فلزی مورد بررسی قرار گرفت. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در زمینه انواع سیم وکابل و مفتول، لوله و اتصالات و شیرالات چدنی، تراکتور کشاورزی، کولر آب و بخاری فعالیت دارند

جلسات کمیته فنی به ریاست معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت راس ساعت 9صبح آغاز و تا ساعت 12 ادامه یافت.

در این جلسات گزارشی از روند فعالیت هر شرکت توسط کارشناسان بررسی کننده آماده و ارائه می شود سپس اعضای جلسه دیدگاه ها و موارد مدنظر را راجع به شرکت متقاضی بیان می نمایند و بنگاه نیز در صورت وجود مدارک تکمیلی از عملکرد خود دفاع می کند.

- ششمین جلسه

در این جلسه، به پرونده 6 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه دفتر نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی رسیدگی شد. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در حوزه ی تولید اجاق گاز، کلید و پریز، انواع سیم و کابل، یخچال و فریزر خانگی، لوازم خانگی سرمایشی و گرمایشی، باتری های استارتر،صنعتی،ساکن و ... فعالیت می نمودند

-جلسات هفتم و هشتم

جلسات هفتم و هشتم کمیته فنی بررسی پرونده متقاضیان در تاریخ یکشنبه،22 دی ماه سال جاری، با حضور اعضای این کمیته متشکل از گروه ارزیابی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نماینده سازمان ملی استاندارد ایران، نماینده انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نماینده وزارت صنعت،معدن و تجارت، نماینده اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران، نماینده وزارت بهداشت،درمان و آموزش پرشکی، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، نمایندگان شرکت های متقاضی و اعضای دبیرخانه سیاست گذاری و اجرایی همایش در محل سالن کوثرسازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.

طی برگزاری هفتمین جلسه، به پرونده 5 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه دفتر نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی رسیدگی شد. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در حوزه ی تولید انواع روغن های خوراکی، پروتئین سویا و زعفران فعالیت می نمودند.

در هشتمین جلسه نیز پرونده 2 بنگاه اقتصادی در حوزه دفتر نظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در زمینه توزیع داروهای دامی و ارائه خدمتات آموزشی بصورت آنلاین فعالیت دارند.

-جلسات نهم و دهم

بر اساس موارد فوق در روز 1398/10/29 جلسه کمیته فنی در حوزه دفتر نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی و دفتر نظارت بر محصولات کشاورزی ومواد غذایی برگزار گردید. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در حوزه کاری تولید انواع دارو، رب گوجه فرنگی، انواع سس های گرم و سرد، انواع کنسرو، انواع ماکارونی و پاستا و تولید آرد گندم، فعالیت داشته اند

-جلسه یازدهم

جلسه مذکور روز چهارشنبه مورخ 02/11/1398 راس ساعت 9صبح در سالن کوثر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار گردید.

در جلسه یاد شده مدیران عامل و نمایندگان شرکت های فعال در زمینه تولید انواع رادیاتور، نوت بوک و کامپیوترهای بدون کیس، بخاری و شومینه، کولر آبی و آبگرمکن،هواکش های خانگی و صنعتی، بدنه رایانه شخصی، لنت ترمز و چرخ خیاطی حضور داشتند.

-جلسه دوازدهم

در جلسه کمیته فنی ارزیابی واحدهای متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس که با ریاست عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت در تاریخ 6 بهمن ماه سال جاری برگزار شد ؛ شرایط اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان با شرکتهای خدماتی که در حوزه خدمات گردشگری،مسافرتی و خدمات پس از فروش فعالیت می نمایند،مورد بررسی قرار گرفت

-جلسه سیزدهم و چهاردهم

شرکتهای تولید کننده مواد غذایی و شرکتهای حوزه شبکه های توزیعی و اقتصادی در این جلسه که روز یکشنبه مورخ 20/11/1398 راس ساعت 11:30 صبح در سالن کوثر واقع در سازمان حمایت مصرف ­کنندگان و تولیدکنندگان به ریاست معاونت کالاهای مصرفی و شبکه ­های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت برگزار گردید، در ساعت 14:30 خاتمه یافت.

در جلسه یاد شده مدیران عامل و نمایندگان شرکت های فعال در زمینه تولید انواع روغن های خوراکی، خدمات مهندسی مشاور و بازرسی فنی و توزیع و پخش حضور داشتند.

-جلسه پانزدهم و شانزدهم

در ادامه برگزاری جلسات کمیته فنی ارزیابی اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان در تاریخ چهارشنبه 30/11/1398 پنج بنگاه اقتصادی در حوزه دفتر نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی مدیران عامل شرکت های فعال در زمینه تولید انواع لامپ و چراغ و تولید یخچال، فریزر و آبسرد کن و در حوزه دفتر نظارت بر محصولات غیرفلزی مدیران و نمایندگان شرکت های تولید کننده انواع سموم و تایر در این جلسه حضور داشته اند.

-جلسه هفدهم

جلسه مذکور روز شنبه مورخ 1398/12/03 راس ساعت 9صبح همانند جلسات گذشته در سالن کوثر واقع در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار و در ساعت 12 خاتمه یافت.

در جلسه یاد شده مدیران عامل و نمایندگان شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات پس از فروش لوازم خانگی، خدمات پس از فروش کالاهای IT، ارائه خدمات ارزش افزوده، انتقال ماهواره ای داده و ارائه فضای اینترنتی و خدمات آن حضور داشتند.

- شورای سیاست گذاری

به منظور اتمام مرحله ارزیابی نوزدهمین دوره همایش مذکور و با پیگیری های بعمل آمده طبق مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا، آخرین جلسه شورای سیاستگذاری اعطای گواهینامه و تندیس با رعایت پروتکل های بهداشتی روز سه شنبه دهم تیرماه سال جاری در محل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حضور نمایندگان سازمان های عضو شورای سیاست گذاری و شرکت های متقاضی برگزار گردید.

در این جلسه که به ریاست عباس تابش معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار گردید اعضای شورای سیاست گذاری اعم از نماینده سازمان ملی استاندارد، نماینده بانک مرکزی، نماینده وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده وزارت جهاد کشاورزی، نماینده انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و جمعی از معاونین و مدیران سازمان حمایت حضور یافتند.

معاون وزیر صمت ضمن تشکر از زحمات اعضای مدعو کمیته فنی و شورای سیاستگذاری در راستای بررسی و ارزیابی شرکت های متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان اظهار داشت، شرکت های برتر در این همایش با دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان وظیفه سنگین تری را در راستای رعایت حقوق مصرف کنندگان در جامعه خواهند داشت.

طی این جلسه به پرونده 11شرکت در حوزه فعالیت تولید نرم افزار، ارائه خدمات آموزشی، تولید دارو، تولید آرد، تولید مواد لبنی، تولید لوازم خانگی، تولید تایر و ارائه خدمات اسکان مسافرتی رسیدگی شد.

این جلسه راس ساعت 14 روز سه شنبه مورخ 10/04/1399 در سالن کوثر سازمان حمایت آغاز و تا ساعت 16 ادامه یافت.