برگزاری هجدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان

هجدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان برگزار گردید.

 

هجدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با حضور مقام عالی وزارت ، مسئولان کشوری ، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نمایندگان جامعه مصرف کنندگان، مدیران بنگاه های اقتصادی برتر در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان،روز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه 1398  در محل سالن کنفرانس شماره 1 نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی در هجدهمین همایش روز ملی حمایت از مصرف کننده، رونق تولید را در گرو تولید کالای با کیفیت دانست و گفت: اگر تولیدکننده به دنبال صادرات محصولات خود و حتی فروش در بازارهای داخلی است، باید محصول با کیفیت تولید کند، شان مردم ایران هم دریافت کالای با کیفیت است.

او افزود: این در حالی است که تولید کالای بی کیفیت بیش و پیش از همه به خود تولید کنندگان آسیب می زند؛ چنانکه صادرات کالای بی کیفیت دوامی نخواهد داشت و باعث بدنام شدن نام کالای ایرانی می شود.

رحمانی با بیان اینکه وزارت صنعت، نوسازی صنایع را با هدف بهبود کیفیت در دستور کار دارد، اضافه کرد: امسال شرایط خاصی داریم که مشتمل بر فرصت ها و تهدیدها است و اینکه وضعیت به کدام سو حرکت کند، به رفتار ما بستگی دارد.

تولید کالای بی‌کیفیت به اندازه قاچاق به تولیدکنندگان آسیب می زنداو با اشاره به اینکه شعار رونق تولید جهت گیری کشور را مشخص می کند، افزود: برنامه وزارتخانه برای رونق تولید با سال های قبل تفاوت هایی دارد؛ به گونه ای که اولویت ما به حداکثر رساندن تولید واحدهای دارای ظرفیت و البته کمک به واحدهای مشکل دار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:‌ برای واحدهای اصطلاحا بحران دار هم برنامه هایی داریم که مشکلات آن ها را استخراج و با استفاده از ظرفیت هایی همچون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حل کنیم.

او گفت: بازگشت به تولید 1900 واحد غیرفعال در سال گذشته برنامه ریزی شده بود که 1700 واحد فعال شد و 28 هزار نفر اشتغال ایجاد کرد و امسال نیز 2200 واحد را در برنامه قرار داده ایم.

رحمانی افزود: واحدهایی داریم که ظرفیت بالایی دارند اما از حداکثر ظرفیت آنها به دلایلی همچون سرمایه در گردش ناکافی و... استفاده نمی شود که اولویت امسال ما این واحدها هستند.

او اظهار کرد: برخی واحدها حتی نیاز به کمک دولت هم ندارند و با حمایت و دلگرمی می توانند تولیدشان را افزایش دهند و اشتغال ایجاد کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سیاست امسال وزارتخانه را حفظ وضع موجود تولید عنوان کرد و گفت: در دنیا برای رشد صنعت باید با فساد مبارزه کرد؛ چراکه هر صنعتی با فساد رو به نابودی می رود.

رحمانی ادامه داد: در دوره جدید، برای حمایت از تولید کننده نمونه هیچ محدودیتی نداریم، اما با کسی که بخواهد سو استفاده کند برخورد جدی خواهیم داشت واین را به رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان وتولیدکنندگان و سایر نهادهای نظارتی انتقال داده ام.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید زمینه های فساد را از بین ببریم، یکی از راهکارهای مبارزه با فساد را کامل کردن سیستم های الکترونیکی عنوان کرد که در این وزارتخانه پیگیری می شود.

او افزود: در تخصیص مواد اولیه نباید فقر اطلاعات داشته باشیم؛ چون با سیستم های موجود نیاز واحدها و... قابل شناسایی است.

رحمانی با بیان اینکه باید با دستگاه های دیگر به صورت برخط ارتباط داشته باشیم، اظهار کرد: در تامین مواد پتروشیمی ، فولاد و... نباید نقصی باشد و با دلال بازی مواجه شویم؛ چرا که برای نمونه دو برابر مصرف پتروشیمی در داخل تولید داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه برخی افزایش قیمت ها توجیه ندارد و مردم هم آن را نمی پذیرند، افزود: بین تولید کننده و مصرف کننده خلایی وجود دارد و افزایش قیمت ها به واسطه دلالی در این مسیر است که باید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ورود و بساط دلالان را جمع کند.

او با اشاره به تعداد کم نیروهای سازمان حمایت از پای کار بودن اتاق اصناف برای نظارت خبر داد و افزود: در زمینه نظارت در چند مدت اخیر دستگاه ها نیز ورود خوبی داشته اند، همانطور که چندی پیش نیروی انتظامی درباره قیمت سازی و آشفته کردن بازار خودرو ورود کرد و کمک های قابل توجهی داشتند.
 

رونق کالای ایرانی ، با افزایش کیفیت معاون وزیر صنعت ، در ابتدای سخنان خود ، ضمن خیرمقدم به مقام عالی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، مدعوین و شرکتهای برتر حامی حقوق مصرف کننده با اشاره به دیدگاهها و اعتقادات مختلف مطرح شده در ارتباط با نحوه ارزیابی عملکرد بنگاههای اقتصادی در چنین شرایط حساس ؛ اظهار داشت : نمی توان از این حقیقت چشم پوشی کرد که در این شرایط و با توجه به تحریمهای اعمال شده ، بنگاههای اقتصادی ای وجود دارند که توانسته اند ضمن رونق تولید ، در راستای رعایت حقوق مصرف کنندگان بخوبی عمل نموده و خود را بعنوان یک برند و قابل اعتماد معرفی نمایند.

تابش در ادامه افزود : در سال جاری در فرایند ارزیابی و ممیزی ، شاخصهای سخت گیرانه تری لحاظ و اعمال شد تا شرکتهایی از آزمون عبور کنند که واقعا در این عرصه اقدامات شاخصی در جهت رعایت حقوق مصرف کنندگان انجام داده باشند.

به گفته این مقام مسئول ؛ شاخصهای ارزیابی آیین نامه و دستورالعملهای مربوط با لحاظ این شرایط مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و با همفکری سایر اعضای شورای سیاستگذاری ضمن سخت گیرانه تر نمودن شاخصهای قبلی ، با لحاظ شاخصهای جدیدی از قبیل شرایط عودت کالا ، پرداخت خسارت اعتماد ، حجم فعالیت مالی بنگاه اقتصادی و .... ، سعی شد شرایط ارزیابی بنگاههای اقتصادی با انتظارات جامعه مصرف کنندگان همسو و هماهنگ تر شود.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان توجه به حقوق مصرف کنندگان واستیفای آن را از اولویتهای مهم سازمان حمایت دانست و تصریح کرد : ابزارهای قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و انجمنهای ملی ، استانی و شهرستانی ابزارهای مناسبی برای سازمان حمایت هستند که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد.

تابش خاطر نشان کرد : سازمان حمایت به عنوان یک نهاد دولتی هم باید نقش نظارتی و حاکمیتی خود در عرصه بازار و اقتصاد را بخوبی ایفا نماید و هم در زمینه اجرای مفاد قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان با کمک انجمنهای ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان تا جایی که با شرح وظایف سازمان و اساسنامه انجمن مطابقت داشته باشد اقدامات لازم را بعمل آورد.

عضو کارگروه تنظیم بازار ، نبود خدمات فروش را از جمله موانع اصلی فراروی رونق بازار کالاهای تولید داخلی می داند و توضیح می دهد : توجه به خدمات فروش در قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان از جمله مواردی است که باید اهتمام ویژه ای جهت اجرایی شدن آن صورت پذیرد .

وی پرداخت خسارت اعتماد و عودت کالا را از دیگر موارد لحاظ شده در انتخاب بنگاههای متقاضی شرکت در ارزیابی رعایت حقوق مصرف کنندگان درشرایط موجود دانست و خاطر نشان کرد : سازمان حمایت در زمینه الزام خدمات فروش کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام و نیز صدور مجوز نمایندگی، طرحهایی را برای اجرا در دستور کار دارد .

تابش ؛ خطاب به حاضرین توجه به تغییر نیاز و سلیقه مشتریان را شرط لازم موفقیت در بازار امروز دانست و خاطر نشان کرد : ضروری است شرکتهای تولید کننده برای حفظ مشتری علاوه بر کمیت ، توجه به کیفیت را نیز از اولویتهای کاری خود قرار دهند.

وی ارتقا رونق بازار کالاهای تولید داخلی را علاوه بر افزایش کمیت نیازمند توجه به سلایق مشتریان دانست و تاکید کرد ما باید کیفیت محصولات خود را افزایش دهیم و تنها از این راه امکان جذب انبوه مصرف کنندگان به بازار کالاهای تولید داخل وجود خواهد داشت.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد : در حال حاضر انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، بزرگترین تشکل مردمی در جهت استیفای حقوق مصرف کنندگان در کشور است. و انتظار دارم این انجمنها با همفکری سازمان حمایت و دیگر ارکان دولتی سازوکارهای لازم مانند حق برخورداری از اطلاع رسانی صحیح و کامل نسبت به کالا و خدمات و حق مشارکت در تدوین استانداردها و .... را برای اجرایی شدن رعایت حقوق مصرف کنندگان فراهم آورند.

تابش اعتبار لوحی که به برگزیدگان در حوزه رعایت حقوق مصرف کنندگان اعطا شد را یکساله خواند و گفت : بنگاههای منتخب به این نکته باید توجه ویژه داشته باشند که اهدا این نشان به منزله پایان کار نیست و انتظار دارم که حداکثر سعی و تلاش خود را به منظور رفع نواقص و کاستی های موجود بکار گیرند تا از این وضعیت به شرایطی بالاتر و ایده آل تر ارتقا یابند. و انشاءالله روزی فرا برسد که در این فرایند تولیدکنندگان از هم سبقت بگیرند.

تابش همچنین در بخشی دیگر از سخنانش ، به آمار بازرسیهای انجام شده در حوزه کالا و خدمات و ارزش پرونده های متشکله انجام شده اشاره کرد و گفت : مقایسه این آمارها نشان‌دهنده آن است که طی سال گذشته بازرسیها از رشد 7 درصدی و همچنین ارزش پرونده های متشکله از رشد 1300 درصدی برخورداربوده است که خوشبختانه در این پروسه بسیار سعی و دقت شده است تا شرکتهایی انتخاب شوند که هیچ گونه سوء سابقه ای در این موارد نداشته باشند. .

گفتنی است ؛ این همایش همه ساله با هدف افزایش انگیزه و حساسیت در تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات برای رعایت حقوق مصرف کنندگان، افزایش اعتماد و ترغیب مصرف کنندگان به استفاده از کالاها و خدمات واحدهای دارای گواهینامه و تندیس، افزایش رقابت سازنده بین تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات در جهت ارائه محصولات کیفی، تلاش در جهت برقراری قیمت عادلانه، تحویل به موقع و ارائه مطلوب خدمات پس از فروش و تشویق مصرف کنندگان به استفاده از کالای دارای نشان ملی استاندارد برگزارمی شود.