ادامه روند برگزاری جلسات کمیته فنی و شورای سیاست گذاری

در راستای بررسی شرکت های متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان دومین جلسه شورای سیاست گذاری و اولین و دومین جلسه کمیته فنی ارزیابی واحدهای متقاضی نیز برگزار گردید

 

دومین جلسه شورای سیاست گذاری

پیرو برگزاری اولین جلسه شورا و طرح موضوعاتی از قبیل بررسی اصلاحات انجام شده در آئین نامه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، با دعوت سازمان حمایت از اعظای شورای سیاست گذاری دومین جلسه شورا برگزار گردید. 
در دومین جلسه شورای سیاست گذاری اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان که با حضور عباس تابش معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان برگزار گردید موضوعاتی در خصوص تعیین حجم فعالیت مالی بنگاه های اقتصادی متقاضی، عملکرد مالی شرکت های ارتباطی و اپراطوری های تلفن همراه و سایر شرکت های مربوط در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین شرکت های دانش بنیان متقاضی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
این جلسه که راس ساعت 7صبح یکشنبه مورخ 1397/10/30 در محل سالن جلسات کوثر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار گردید؛ علاوه بر ریاست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، معاون توسعه مدیرت و منابع، معاون نظارت بر کاهای سرمایه ای و خدمات، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات، مدیر کل دفتر هماهنگی امور استانها (دبیر همایش) و مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی حضور داشتند.
شایان ذکر است در جلسه مذکور اعضای شورای سیاست گذاری اعطای گواهینامه و تندیس از سازمان های برنامه و بودجه کشور، بانک مرکزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان غذا و دارو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان استاندارد ایران و انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان حضور داشته و در خصوص مباحث مطروحه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
همچنین پس از برگزاری جلسه فوق اولین و دومین جلسه کمیته فنی ارزیابی واحدهای متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان برگزار گردید.

اولین جلسه کمیته فنی ارزیابی واحدهای اقتصادی متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان

اولین جلسه کمیته فنی بررسی پرونده واحدهای اقتصادی متقاضی دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان روز یکشنبه مورخ 1397/10/30 برگزار شد.

هر ساله به مناسبت گرامیداشت 9اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، همایشی با موضوع تجلیل از واحد های اقتصادی حامی حقوق مصرف کنندگان برگزار می شود. در این همایش به شرکت هایی که در زمینه رعایت حقوق مصرف کنندگان، امتیاز مورد نظر در آیین نامه ذیربط را کسب نموده باشند، گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان اعطا می شود که تا کنون 17 دوره از این همایش برگزار و مقدمات برگزاری هجدهمین دوره از این همایش در اسفند ماه سال جاری در حال آماده سازی است.

برای مشخص شدن شرکت های برتر این همایش جلساتی تحت عنوان جلسات کمیته فنی ارزیابی واحدهای متقاضی کسب گواهینامه و تندیس برگزار می شود. در این جلسه گزارشی از روند فعالیت شرکت توسط کارشناسان بررسی کننده شرکت متقاضی آماده شده و اعضای این جلسه که نظرات خود را راجع به شرکت متقاضی بیان می نمایند. اعضای این جلسه تشکیل شده از نمایندگانی از سازمان ملی استاندارد ایران، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، وزارت اقتصاد و امور دارایی، اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، نمایندگان شرکت های متقاضی .

در همین راستا، اولین جلسه کمیته فنی بررسی پرونده متقاضیان روز یکشنبه، 30 دی ماه سال جاری ، با حضور اعضای این کمیته متشکل از گروه ارزیابی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نماینده سازمان ملی استاندارد ایران، نماینده بانک مرکزی، نمایندگان وزارت اقتصاد و امور دارایی، نماینده انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نمایندگان شرکت های متقاضی و اعضای دبیرخانه سیاست گذاری و اجرایی همایش در محل دبیرخانه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، واقع در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.

در این جلسه، به پرونده 3 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه اداره کل نظارت بر محصولات غیرفلزی رسیدگی شد. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در حوزه ی ارائه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی فعالیت می نمودند.

دومین جلسه کمیته فنی

دومین کمیته فنی ارزیابی واحد های متقاضی کسب گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان برگزار گردید

جلسه دوم کمیته فنی بررسی پرونده متقاضیان در یکشنبه، 30 دی ماه 1397 ، با حضور اعضای این کمیته متشکل از گروه ارزیابی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نماینده سازمان ملی استاندارد ایران، نماینده بانک مرکزی، نمایندگان وزارت اقتصاد و امور دارایی، نماینده انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نمایندگان شرکت های متقاضی و اعضای دبیرخانه سیاست گذاری و اجرایی همایش در محل دبیرخانه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، واقع در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.

در دومین جلسه نیز پرونده 7 بنگاه اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان در حوزه اداره کل نظارت بر محصولات فلزی و معدنی مورد بررسی قرار گرفت. شرکت های مورد بررسی در این جلسه در زمینه تولید لوازم خانگی، انواع لامپ و چراغ ال ای دی، محصولات فولادی، ورق های گالوانیزه، سیمان ، انواع باتری، تجهیزات فروشگاهی فعالیت دارند.

در فرآیند ارزیابی، ابتدا تقاضاهای رسیده، توسط کارشناسان تخصصی، بررسی شده و در کمیته های تخصصی، با شاخص های در نظر گرفته شده در آیین نامه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، تطبیق داده می شود.

ضمنا جلسه بعدی کمیته فنی در خصوص ارزیابی عملکرد شرکتهایی که فعالیت آنها در زمینه نظارت بر محصولات بهداشتی،دارویی و تجهیزات پزشکی و حوزه نظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی می باشد، روز چهارشنبه مورخ 1397/10/03 با حضور اعضا تشکیل خواهد شد.