سخنرانی های میهمانان هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان

به رسم هر ساله در هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان نیز، میزبانان و میهمانان ویژه همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.

هفتمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری گرانقدر جناب آقای خیری در مرکز همایش های بین المللی صدا وسیما آغاز گردید.

سپس سرود جمهوری اسلامی ایران پخش و در پی آن مجری مراسم جناب آقای حیدری ضمن معرفی هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ارائه توضیحات لازم از آقای ارغنده پور دبیر شورای سیاست گذاری اعطای گواهینامه و تندیس دعوت کرده تا به روی سن آمده و گزارشی از نحوه برگزاری هفدهمین دوره از این همایش را ارائه نمایند.

دبیر اجرایی هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان اعلام کرد:
رشد محسوس متقاضیان وانتخاب شوندگان درهمایش امسال


دبیر اجرایی هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با اشاره به اینکه رضایت 70 درصدی مشتریان ملاک اصلی انتخاب واحدها وبنگاه های اقتصادی برتر بوده است گفت: بنگاههای داوطلب ومفتخر باید نشان مستقل داشته باشند و تولید آنها ملی باشد.
مجید ارغنده پور در هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: 793 شرکت و بنگاه برای حضور در همایش هفدهم ثبت نام کردند که حاکی از رشد 25 برابری متقاضیان بود و در انتخاب هم شاهد رشد 22 برابری انتخاب شوندگان هستیم.
وی افزود: 478 شرکت در کمیته های کارشناسی در شاخص های قیمت بی کیفیت، رضایت مندی مشتریان و خدمات فروش و پس از فروش مورد ارزیابی قرار گرفتند که در نهایت، 62 واحد برای دریافت تندیس طلایی، نقره ای و برنزی ارزیابی شد که 28 بنگاه تندیس طلایی دریافت کردند و برای 70 واحد هم گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان صادر شد.
قابل ذکر است هفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با محوریت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در مرداد هر سال در فراخوانی از همه بنگاه های اقتصادی واجد شرایط دعوت می نماید که به منظور شرکت در فرآیند مذکور به صورت داوطلبانه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.از 132 شرکت منتخب در سال جاری، 52 شرکت شامل حوزه کالاهای فلزی و معدنی، 17 شرکت کالاهای غیرفلزی، 22 شرکت خدمات، 12 شرکت محصولات کشاورزی و مواد غذایی، 12 شرکت محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی و 17 شرکت شبکه های توزیعی و اقتصادی هستند.

 

سپس آقای ابراهیمی رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان به سخنرانی پرداختند:

رییس انجمن ملی حمایت ازحقوق مصرف کنندگان خواستار شد:
تخصیص منابع مالی مناسب برای ترمیم ساختار سازمانی
رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با بیان اینکه درشرایط کنونی عدم وجود منابع مالی مناسب موجب ایجاد مشکلات مهمی در ساختار سازمانی انجمن شده است گفت: نباید انتظار داشته باشیم که دوستان ما وقتی با توان کامل تلاش می کنند هزینه های مختلف را هم از جیب خود پرداخت کنند.
حسن ابراهیمی درهفدهمین همایش روز ملی حمایت ازحقوق مصرف کنندگان گفت: نبود شناخت کافی از جایگاه انجمن، عدم وجود انگیزه بین اعضای انجمن ونبود ارتباط سازمان یافته بین اعضای انجمن در شهرهای مختلف ایران از مهم ترین معضلات پیش روی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان است.
 وی افزود:یکی ازمهم ترین وظایف انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان رصد بازار است به طوری که در 31 استان و300 شهرستان کشورانجمن ها با انتخاب مستقیم اعضا از سوی مردم راه اندازی شده است.
 ابراهیمی تصریح کرد:انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان از توانایی ساماندهی نیروهای متخصص که دغدغه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را دارند برخوردار است به طوری که 60 میلیون نفر از مردم ایران می توانند عضو این انجمن شوند.رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان خاطرنشان کرد:یکی ازمهمترین فعالیت هایی که در انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان انجام داده ایم اجرای ماده 6 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان است که به شفاف سازی ارایه خدمات تاکید دارد و طبق این قانون باید دستگاههای اجرایی پس ازعملکرد درقبال ارباب رجوع مورد ارزیابی قرار گرفته و دستگاههای ضعیف در این عرصه به دولت معرفی شوند.
 وی تصریح کرد: با توجه به اینکه قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان از سال 1388 به تصویب مجلس رسیده است و ازسال 1390 شاهد شکل گیری انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان بوده ایم اما در شرایط کنونی این انجمن ها با معضلات مختلفی روبرو هستند که از مسئولان خواستار حمایت به منظور برطرف کردن این مشکلات هستیم.

در ادامه جناب آقای نوابی معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صحبت های خود را به شرح زیر اعلام داشتند:

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت تاکید کرد:
مطالبه درج قیمت کالا از سوی مردم
رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به اینکه باید برای کارآفرینان اجتماعی شان ومنزلت قائل شویم گفت: ضمانت کارآفرینان اجتماعی وقتی که گرفتار می شوند نباید مانند افراد عادی باشد
سید محمود نوابی درهفدهمین همایش روز ملی حمایت ازحقوق مصرف کنندگان با اشاره به اینکه در رسانه های مختلف وبه خصوص صدا وسیما شاهدانتشار تبلیغات اغوا کننده هستیم گفت: باید زمینه ای فراهم شود تا این گونه تبلیغات در جامعه منتشر نشوند.
وی تصریح کرد: درج قیمت کالاهای مختلف باید از سوی مردم مطالبه شود تا شاهدگران فروشی،‌کم فروشی، تقلب،‌ احتکار و عرضه کالای قاچاق،‌ درج  نشدن  قیمت،‌ صادر نشدن ضوابط قیمت گذاری و توزیع نامناسب کالاها در جامعه نباشیم هرچند مردم می توانند تخلف های یاد شده را با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در میان بگذارند.¬
معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت تاکید کرد: سازمان حمایت با عرضه کالای قاچاق در بازار  مبارزه می کند ولی این سازمان نیروی انتظامی نیست.
 نوابی با اشاره به اینکه اصطلاح ((جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود)) برخلاف اینکه توهین به مشتری بود در پشت شیشه فروشگاه ها نصب شد وحتی شاهد خرید کالا از سوی مردم با نصب این پیام در پشت  شیشه ها بودیم گفت: با وقوع این اتفاق به نوعی یک ناهنجاری در جامعه را به هنجاری اجتماعی تبدیل کردیم.
وی اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا شاهد تبلیغ پیامی همچون((جنس فروخته شده پس گرفته نمی شود)) نیستیم ودر شرایط کنونی باید به مردم ایران بگوییم که((جنس فروخته شده پس گرفته می شود.))
نوابی در پایان تصریح کرد: ما برای  کارآفرینان باید شان ومنزلت اجتماعی را در نظر بگیریم؛ یعنی ضمانت این افراد نباید مثل افراد عادی باشد؛ این در حالی است که متاسفانه بعضی اوقات وقتی این افراد گرفتار می شوند مشکلات آنها از افراد عادی بیشتر است.
 

آقای شریعتمداری وزیر صنعت،معدن و تجارت به عنوان سخنران بعدی این مراسم برای حضار سخنرانی نمودند:

وزیر صنعت،معدن وتجارت درهفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان تاکید کرد:
دولت را رقیب بخش خصوصی نمی دانیم
وزیر صنعت،معدن وتجارت با اشاره به اینکه در تمام ایام سال باید به رعایت حقوق مصرف کنندگان توجه کنیم گفت:ما دولت را رقیب بخش خصوصی نمی دانیم اما با توجه به سخت بودن اجرای  بعضی از پروژه ها درکشور، قانون گذار شرکت های توسعه ای را پیش بینی کرده است تا در اجرای این پروژه های سخت مشارکت کنند.
 محمد شریعتمداری درهفدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: در سال 1383 رعایت وحمایت از حقوق مصرف کننده در کشور پایه گذاری شد وپس از انجام اصلاحات موردنظر سرانجام در سال 1388 لایحه حمایت از حقوق مصرف کنندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
وی افزود:درنقاط مختلف دنیا به منظور حمایت از حقوق مصرف کنندگان اقدامات اساسی و جدی انجام شده است وبر همین اساس  در 16 آوریل 1985 نیز قانونی در همین زمینه تصویب شد و در 22 دسامبر 2015 نیز به این قانون مفادی اضافه شد. البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که  حمایت ازحقوق مصرف کنندگان  یک موضوع عقلی است و در دین ما ریشه دارد.
وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: روز تجلیل از برترین های عرصه حمایت از حقوق مصرف کنندگان 9 اسفند است به طوری که تکریم این روز در سازمان ملل متحد مورد تاکید قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در عرصه کسب وکارهای اقتصادی شفاف سازی بسیار مهم است وحمایت از نمونه های مختلف عملی در عرصه بین مللی مورد توجه قرار می گیرد.
 شریعتمداری با اشاره به اینکه رعایت استانداردهای ایمنی و کیفی ازدیگر اصول بین المللی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان است گفت:به منظور تحقق این موضوع نقش سازمان ملی استاندارد وگامهای موثر وسازنده این سازمان بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: برای توزیع کالا و ارائه خدمات توام با حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید اقدامات جدی صورت گیرد زیرا این امر مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته است.
وزیر صنعت،معدن وتجارت تصریح کرد: یکی از معیارهای مهم رعایت حقوق مصرف کنندگان این موضوع است که پس از اخذ شکایت مصرف کننده و رسیدگی به آن شکایت جریمه ای که از واحد تولیدی دریافت می شود به مصرف کنندگان برگردانده شود واینطور نباشد که مبلغ جریمه به حساب خزانه واریز شود که این اتفاق تا کنون در ایران رخ نداده است البته سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در همین راستا قدم های موثری برداشته است به طوری که مبالغ حاصل از جریمه گران فروشی بلیت هواپیما مستقیما به خود مصرف کنندگان بازگشت که جای تقدیر وتشکر دارد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه استفاده از ابزارهای نوین دربهره برداری از کالا و خدمات در بخش عرضه ضرورت دارد گفت: الکترونیک کردن خدمات دولتی باید مورد توجه قرار بگیرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: استفاده از ابزارهای نوین در امورمالی بسیار مهم است که باید در اولویت کارهای مدیران قرار بگیرد.
وزیرصنعت،معدن وتجارت از اختصاص 1500 میلیارد تومان به منظور ایجاد انگیزه های صادراتی خبرداد وافزود: نوسازی واحدهای تولیدی با توجه به نرخ سود تسهیلات بانکی امکان پذیر نیست اما با این وجود در بودجه سال آینده 32 هزار میلیارد تومان برای احداث واحدهای صنعتی صادراتی و نوسازی آنها تخصیص داده شده است.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه ما دولت را رقیب بخش خصوصی نمی دانیم افزود: تلاش می کنیم دولت را از این عرصه خارج کنیم اما با توجه به ریسک پذیری که در بعضی از پروژه های بزرگ وجود دارد، قانونگذار مصوب کرده است تا سازمان های توسعه ای همچون ایدرو ایمیدرو ایجاد شوند تا در پروژه های سنگین مشارکت کنند.
عضوکابینه دولت دوازدهم افزود: براساس قانون مقرر بود  70 هزار میلیارد تومان از منابع فروش شرکتها به سازمان های توسعه ای اختصاص یابد که متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد اما درسال جاری 900 میلیارد تومان به منظور پوشش بدهی این سازمانهای توسعه ای پرداخت شد که وقوع این اتفاق موجب  سرمایه گذاری های گسترده در این سازمانها شد.

پس از اهدای تندیس ها به شرکت های برتر آقای پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان آخرین سخنران این همایش به سخنرانی پرداختند که در زیر به آن اشاره شده است:

نایب رییس مجلس شورای اسلامی:
مشتری مداری معضل بزرگ بنگاههای اقتصادی

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر جوابگوی مردم در عرصه های مختلف نباشیم نمی توانیم حکومت را نگه داریم و اگر در تجارت و اقتصاد نیز پاسخگوی مردم نباشیم نمی توانیم بنگاهها را حفظ کنیم.
دکتر مسعود پزشکیان در هفدهمین همایش روزملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان با اعلام این مطلب اظهارداشت: برخورد با مشتری یکی از اصولی است که باید نسبت به آن توجه خاص و ویژه داشته باشیم اما در ایران این اصل رعایت نمی شود البته عدم رعایت این حق صرفا به عرصه تجارت برنمی گردد.
وی افزود: اگر نخواهیم پاسخگوی مردم باشیم بدون تردید نمی توانیم حکومت را نگه داریم و این درحالیست که ما پاسخگویی به مردم را وظیفه خود نمی دانیم.به عنوان مثال پول عده ای از مردم در موسسات مالی و اعتباری از بین رفته است اما کسی حاضر نیست صدای آنان را بشنود و همین امر موجب شده تا آنها به خیابان ها بریزند اما در خیابان ها نیز کتک می خورند. در حالیکه اگر مسوولان بانکی پول مردم را نمی دهند حداقل باید جوابگوی آنها باشند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پای ما در بخش جوابگویی به مردم به شدت می لنگد.
دکترپزشکیان ادامه داد: در یکی از دوره های مدیریتی آموختم که کیفیت محصولات و تولید انبوه و تخفیفات ویژه و رضایتمندی مشتری جزو اصولی است که به بقای بنگاهها کمک می کند؛ اما بنگاههای ما در زمینه مشتری مداری به شدت مشکل دارند و همین امر موجب شده تا آنها با مشکلات متعددی مواجه شوند.


نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فلسفه وجودی هر بنگاهی برای ماندگاری، مشتری ان می باشد. اگر مشتری راضی نباشد فعالیت بنگاه امکان پذیر نیست و این موضوع ارتباطی با میزان سرمایه گذاری بنگاه ندارد. باید گفت از منظر رفتار مشتری مداری نسبت به کشورهای توسعه یافته عقب هستیم
 وی افزود هوای مشتری را داشتن دو وجه دارد یکی هوای مشتری داخلی و دیگری مشتری خارجی است منظور کسانی است که برای شما تولید خدمت می کنند؛ و دیگر کسانی که از ان خدمت استفاده می کنند. آیا بنگاههای اقتصادی ما چه از منظر تولید کنندگان و چه از منظر کسانی که دریافت کنندگان خدمت هستند هوای مشتری را دارند؟ به نظر من در این زمینه جا برای کار زیاد وجود دارد.
البته در کشور ما خیلی از موضوعات باعث شده که در این حوزه دارای ضعف باشیم  ایشان دادمه داد یکی دیگر از موضوعات برخورد با مشتری است که در دنیا در این حوزه نیز کار زیادی شده است که باید تدابیر ویژه ای برای رفع مشکلات موجود در این حوزه بیاندیشیم.
دکتر پزشکیان در بخش دیگری از صحبتهای خود با ارائه نمونه هایی از اجحافات وارده به مردم در برخی دستگاههای دولتی و مراکز درمانی اظهار داشت که لازم است در این حوزه ها نیز صدای مشتری و مصرف کننده شنیده شود.
ایشان در بخشهای پایانی صحبتهای خود ضمن تبریک به بنگاههای منتخب ابراز امیدواری نمود که شاخص مشتری مداری در کشور بدور از هرگونه شعار زدگی نمود عینی پیدا نماید و شاخص های خاصی برای آن تدوین شود تا ما بتوانیم از بین بنگاهها مختلف برترین ها را انتخاب کنیم
در نهایت باید بپذیریم که مشتریان ارباب رجوع هستند و اقا بالا سرما محسوب می شوند.  ودر حق آنها باید خدمت بی منت انجام دهیم.